نظرسنجی

تحول نهادی و توسعه ی اقتصادی در ایران و ترکیه

تحول نهادی و توسعه ی اقتصادی در ایران و ترکیه
دانلود فایل  «توسعه» کشورها امری زمان­مند و مکان­مند است، لذا بدون شناخت این دو مؤلفه اگرچه دستیابی به امر توسعه غیرممکن نيست اما قطعاً در پویایی و پایایی آن جای تردید بسیار است. این‌ تاريخ­مندي توسعه زمانی آموزه‌های بیشتری را عرضه می‌دارد که در مقایسه‌ای تطبیقی با سایر تجارب سنجیده شود و متر و ملاک‌هایی از ضعف‌ها و محدودیت‌های فرآیندهای توسعه ای به دست دهد.
مقاله­ ی "تحول نهادی و توسعه اقتصادی در ایران و ترکیه" نوشته دو  تحلیلگر برجسته ترک در این چارچوب به اضافه يك مزیت مهم دیگر فراهم شده است. در این مقاله علاوه بر نگاهی به تحول توسعه اقتصادی در دو کشور ایران و ترکیه، چارچوبی نظری در چرايي تفاوت مسیر توسعه دو کشور فوق ارائه شده است. از این منظر بی‌شک این مقاله اثری است مهم و قابل تعمق برای علاقه‌مندان به توسعه میهن عزیزمان ایران.
این خدمتگزار طی سال‌های اخیر سعی نموده است با کمک سروران و یاران عزیز و فرهیخته­ی خود متونی را از طریق ترجمه و تألیف فراهم آورد تا چراغ راه توسعه كشور عزیزمان باشد. چنان‌که در رابطه با توسعه صنعتی در کشورمان علاوه بر تدوین «راهکارهای توسعه صنعتی کشور» كه در بیش از يك دهه قبل به همت کارشناسان و اساتید برجسته کشور تدوین و قبل از عرضه نمونه‌های دیگری از استراتژی توسعه صنعتی ارائه شد، همچنین طی سال‌های اخیر اقدام به ترجمه چندین سند مهم توسعه اقتصادي ترکیه نظير «سند استراتژی توسعه صنعتی ترکیه»، «چشم‌انداز تركيه در سال 2023» و نیز ترجمه آثاری همچون «رقابت‌پذیری تركيه»و «مزیت‌های رقابتی کشورها» نوشته مایکل پورتر و … به همت یارانم نموده‌ام.

مقاله تقدیمی بی‌شک می‌تواند ما را در درك هر چه بهتر محدودیت‌ها و امکانات توسعه کشورمان ياري و امکان ترسیم افق‌های مطلوب و ممکن آينده را فراهم آورد ....
مهندس محسن خلیلی
ادامه این پژوهش را می توانید دانلود کنید.