نظرسنجی

نابودی سه هزار بنگاه صنفی

نابودی سه هزار بنگاه صنفی
«علی فاضلی» در اجلاس اتاق اصناف تهران که با حضور روسای اتحادیه‎های صنفی تهران در محل این اتاق برگزار شد، گفت: سه روز پس از زلزله غرب کشور به این مناطق سفر کردم و شاهد بودم که مردم در شرایط سختی به سر می‎برند، بنابراین درست نیست که بگوییم صبر کنیم تا ستاد تشکیل شود و بعد کمک کنیم بلکه باید همه در صحنه حاضر باشیم.
وی اظهارداشت: موضوع مهم در کمک به زلزله‎زدگان بازسازی و اعزام کالا برای تعمیر مسکن و بنگاه‎های این آسیب‎دیدگان است برهمین اساس مقرر شد بازسازی چهار روستا به اتحادیه‎ها واگذار شود.
براساس گزارش‎ها، زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان در 11 کیلومتری بخش ازگله، 32 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب مرکز کرمانشاه تاکنون 456 کشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشته است.
این زلزله به هفت شهرستان و یک هزار و 950 روستای استان کرمانشاه خسارت وارده کرده و طبق برآورد اولیه دستکم 31 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزیی دیدند.
رییس اتاق اصناف کشور درباره سرنوشت ساختمان پلاسکو نیز گفت: متاسفانه مدیریت واحدی در کشور وجود ندارد و برای همین بعد از حادثه پلاسکو شاهد بودیم که کشور چند ماه بعد از این ماجرا ملتهب بود و هنوز هم این موضوع پایان نیافته است.
وی ادامه داد: پلاسکو واقعیت پشت پرده دیگری دارد و اتحادیه، شهرداری و من در تاخیر در ساخت آن مقصر هستیم و همچنین نبود سازش بین مدیریت 2 اتحادیه نیز چالش هایی را به وجود آورده است.
فاضلی افزود: براساس شرایط موجود برخی از این موقعیت نهایت استفاده را می‌برند و با وجود برخی مصوبات تعیین شده تسهیلاتی نمی‎پردازند.
وی همچنین با انتقاد از مطلب منتشر شده در یکی از رسانه ها افزود: در این شوی تلویزیونی اعلام شده که اصناف 20 هزار میلیارد تومان مالیات نپرداخته‌اند که اگر وصول می‎شد در شرایط فعلی می‎توانستیم برای هر زلزله‎زده 20 خانه ساخت.
رییس اتاق اصناف افزود: کارشناسی که این مطلب را مطرح کرده جاهل بر مطلب است و علیه سه بنگاه صنفی صحبت می‌کند.
ساختمان 15 طبقه پلاسکو در سال 1341 به عنوان نخستین ساختمان بلندمرتبه تهران افتتاح شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی همراه با ساختمان آلومینیم در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفت.
ساعت 8 صبح سی ام دی ماه 1395 ساختمان تجاری پلاسکو در محدوده خیابان جمهوری تهران دچار حریق شد که پس از سه ساعت و نیم تلاش آتش نشانان برای مهار آتش، 15 طبقه ساختمان به طور کامل فروریخت.
در مجموع یک هزار و ٢٠٠ واحد تولیدی در مجتمع تجاری پلاسکو وجود داشت که براساس آمارها 560 واحد آن، فعال بود.
15 هزار میلیارد ریال خسارت به این واحدها وارد شد و چند هزار کارگر بیکار شدند.
بخش زیادی از کسبه این ساختمان در صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پیراهن بودند که 99 درصد آنان از این واحدها به عنوان «مرکز پخش» استفاده می‎کردند. همچنین 180 واحد در این ساختمان تولیدکننده و فروشنده دیگر اقلام بودند.
در این ساختمان 400 واحد پیراهن دوز، 6 واحد کشباف، هشت واحد صنف خیاطان و 20 واحد تولیدی کفش فعال بود.
رییس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی چندی پس از ریزش ساختمان پلاسکو وعده داد در مدت 2 سال این فضا دوباره ساخته می‎شود.