نظرسنجی

عدم صرفه جویی در انرژی، ما را وارد کننده انرژی خواهد کرد

عدم صرفه جویی در انرژی، ما را وارد کننده انرژی خواهد کرد
وزیر نیرو در سومین کنفرانس ایتک گفت: چنانچه ما در نگهداشت انرژی صرفه جویی نکنیم حتی با توجه به منابع زیادی که در کشورمان وجود دارد روزی به عنوان واردکننده انرژی در دنیا شناخته خواهیم شد.
حمید چیت چیان با شرکت در سومین کنفرانس بین المللی "رویکردهای نوین در نگهداشت انرژی" با تاکید بر سرمایه گذاری در این حوزه گفت: در سال 2011 در حوزه نگهداشت انرژی و یا کارآیی انرژی فعالیت های اقتصادی زیادی صورت گرفته به طوری که حجم این بازار در سال 2011 به 300 میلیارد دلار رسید.
وی ادامه داد: این میزان درآمد با کل سرمایه گذاری در حوزه برق از منابع فسیلی در همان سال برابری می کند. در حالی که در حوزه ی انرژی های تجدید شونده این میزان به 250 میلیارد دلار رسید. نگهداشت انرژی به عنوان منبع جدید انرژی تلقی می شود به طوری که تا سال 2011 این میزان صرفه جویی به 65 درصد رسیده است.
وزیر نیرو خاطر نشان کرد:کاهش شدت انرژی دو مولفه نگهداشت انرژِ  و تغییر ساختار اقتصادی کشور را در خود دارد. بدون تردید هیچ یک از کشورهایی که برای انرژی یارانه پرداخت می کنند هیچگاه نتوانستند در صرفه جویی انرژی موفق باشند.
ایشان با اشاره به یارانه ای بودن قیمت انرژی در ایران گفت: قیمت انرژی در ایران به گونه ای است که هیچ سرمایه گذاری حاضر نیست برای نگهداشت انرژی کاری کند چرا که هزینه های نگهداشت انرژی بیشتر از هزینه های مصرفی می شود.
وی در پایان تاکید کرد: چنانچه ما در نگهداشت انرژی صرفه جویی نکنیم حتی با توجه به منابع زیادی که در کشورمان وجود دارد روزی به عنوان واردکننده انرژی در دنیا شناخته خواهیم شد.
در سومین کنفرانس بین المللی "رویکردهای نوین در نگهداشت انرژی" 11 و 12 اسفندماه سال جاری در سالن کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران با همکاری برخی نهادها همچون دانشگاه تهران، وزارت های نفت و نیرو، شرکت های بهینه سازی و کنفدراسیون صنعت ایران و بسیاری از انجمن های مردم نهاد برگزار شد.
گفتنی است در افتتاحیه این مهم پس از وزیر نیرو ، مقدم معاونت پژوهشی وزارت نفت، سیف مدیرعامل شرکت بهینه سازی سوخت، مورالی معاونت سازمان     UNDP ، ترکان مشاور ارشد ریاست جمهوری به ترتیب سخن رانی کردند.