نظرسنجی

بندر شهید بهشتی چابهار می‎تواند کریدور جنوب - شمال ایران شود

بندر شهید بهشتی چابهار می‎تواند کریدور جنوب - شمال ایران شود
حسن روحانی با حضور در مراسم افتتاح فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بندر شهید بهشتی چابهار موقعیت و جایگاهی دارد که می‎تواند کریدور جنوب - شمال را در یک مسیر کوتاه قرار دهد و به اقیانوس متصل کند.
وی افزود: کریدورهای دیگر کشور جنوب - شمال را به هم متصل می‎کنند و در خلیج فارس قرار دارند اما این کریدور به دلیل اتصال به اقیانوس از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
وی با تاکید بر اهمیت اقتصادی بندر شهید بهشتی چابهار گفت: از طریق این بندر کالاها در زمان کوتاه‎تر و با قیمت مناسب‎تر در اختیار کشورهای همسایه قرار می‎گیرد.
رییس‎جمهوری تصریح کرد: این بندر همچنین کشورهای شرقی مانند افغانستان و کشورهای شمالی مانند آسیای میانه را به جنوب و اقیانوس متصل می‎کند.
روحانی بیان کرد: این بندر همچنین از نظر سیاسی دارای اهمیت فراوان است به این دلیل که روابط ایران با کشورهای شرقی و شمالی و حتی اروپایی در آینده متصل می‎کند که این مساله می‎تواند از لحاظ سیاسی برای کشور بسیار حایز اهمیت باشد.
وی گفت: بندر شهید بهشتی چابهار علاوه بر کشور در مجموع برای خود استان سیستان و بلوچستان هم حایز اهمیت است مخصوصا اتصال این بندر از طریق خط ریلی به راه آهن سراسری می‎تواند موقعیت ممتازتری برای آن باشد.
وی افزود: امروز در قالب فاز نخست بندر شهید بهشتی پنج پست اسکله افتتاح و بیش از 200 هکتار هم زمین استحصال شده است.
رئیس جمهوری ادامه داد: پسکرانه‎ها و انبارهایی که در حال آماده‎سازی هستند می‎تواند برای مردم ایران به ویژه سیستان و بلوچستان اشتغالزا باشد.
روحانی گفت: خوشحالیم نخستین فاز بندر شهید بهشتی افتتاح شده و امیدواریم هر چه سریعتر بتوانیم فازهای بعدی را ادامه دهیم تا روزی آن‎ها را نیز افتتاح و ظرفیت این بندر را به 80 میلیون تن برسانیم.
طرح نخست بندر شهید بهشتی چابهار که امروز به دست رییس‎جمهوری افتتاح شد شامل اجرای موج شکن و دایک بیرونی، لایروبی حدود 15.8 میلیون متر مکعب، احیای حدود 203 هکتار، ساخت 2 پست اسکله کانتینری به طول 720 متر، سه پست اسکله چند منظوره به طول 684 متر با ظرفیت کشتی‎های 50 تا 100 هزار تن، ایجاد ترمینال‎های کانتینری و چند منظوره به وسعت حدود 64 هکتار و تامین 16 دستگاه جرثقیل کانتینری و محوطه ای بوده است.
ظرفیت بندر شهید بهشتی چابهار در فاز نخست هشت‎و‎نیم میلیون تن است که برای ساخت و تجهیز این طرح مهم بیش از هزار میلیون دلار اعتبار هزینه شده است.
بندر چابهار موقعیت مناسبی برای حمل و نقل، ترانزیت و ترانشیپ (حمل و نقل دریایی) کالا دارد و بهترین و کم هزینه‎ترین مسیر ترانزیت به کشورهای آسیای میانه و افغانستان است.
روحانی و هیات همراه در نخستین سفر استانی خود در دولت دوازدهم یازدهم آذرماه سال جاری وارد منطقه سیستان در شمال سیستان و بلوچستان شدند و بعد از دیدار با مردم منطقه سیستان و شرکت در نشست‎های مختلف و افتتاح طرح ها در زاهدان و سپس وارد چابهار شده و در  دوازدهم آذرماه فاز نخست بندرشهید بهشتی چابهار با دستور رییس‎جمهوری افتتاح شد.
در این سفر وزیران از جمله نیرو، کشور، جهاد کشاورزی و ارتباطات در کنار رییس سازمان میراث فرهنگی، رییس بهزیستی و معاون رییس‎جمهوری در امور زنان و خانواده دکتر روحانی را همراهی می‎کنند.