نظرسنجی

ایجاد بسترهای همکاری میان ایران و قزاقستان

ایجاد بسترهای همکاری میان ایران و قزاقستان
وزیر جهاد کشاورزی گفت: در حال حاضر سرمایه‎‎گذاران ایرانی در قزاقستان با یکسری مشکلات برای واگذاری اراضی و قراردادهای فی مابین مواجه‎اند که به نظر می‎رسد پس از سال‎های مذاکره در این خصوص بسترهای همکاری برای حل این مشکل وجود داشته باشد.
«محمود حجتی» در دیدار با «اسکار میرزاخماتوف» معاون نخست وزیر و وزیر کشاورزی قزاقستان در محل وزارت جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران واقع در تهران افزود: در حال حاضر سرمایه‎‎گذاران ایرانی در قزاقستان با یکسری مشکلات برای واگذاری اراضی و قراردادهای فی مابین مواجه‎اند که به نظر می‎رسد پس از سال‎های مذاکره در این خصوص بسترهای همکاری برای حل این مشکل وجود داشته باشد.
وی ضمن تشکر از پیشنهادات طرف قزاقی برای توسعه همکاری‎های دو کشور اظهارداشت: به طور قطع دو کشور ایران و قزاقستان در کشاورزی می‎توانند مکمل یکدیگر باشند.
حجتی تصریح کرد: آمادگی داریم برای مبادله کالاهای کشاورزی مازاد مورد نیاز دو کشور بسترسازی کنیم زیرا ما نیازهایی داریم که شما تولیدکننده و صادر کننده آن‎ها هستید و همچنین شما نیازهایی دارید که ما صادر کننده آن‎ها هستیم.
وی اضافه کرد: درخصوص محصولاتی همچون جو، گوشت قرمز، دام سبک،دام سنگین و دانه‎های روغنی ما وارده‎کننده و شما صادرکننده هستید و از سوی دیگر ما در تولید لبنیات، شیرخشک، ماست، پنیر، طیور، تخم مرغ و گوشت مرغ جز کشورهای بزرگ تولید کننده جهان هستیم و باید در زمینه این مبادلات با یکدیگر مذاکره داشته باشیم.
وی افزود: ایران خیلی سهمی در صادرات لبنیات و مرغ با وجود واردات سنگینی که شما دارید، ندارد، بنابراین ایران در خصوص قرنطینه واردات گوشت آمادگی مذاکره دارد.
حجتی شیلات و آبزی پروری را یکی از زمینه‎های مهم همکاری دو کشور دانست و اظهارداشت: با توجه به منابع آبی در قزاقستان، ظرفیت‎های زیادی برای توسعه آبزی‎پروری در این کشور وجود دارد.
به گفته وی، ایران به عنوان بزرگترین تولیدکننده ماهیان سردابی در دنیا آماده صادرات این محصولات و همچنین ایجاد زیرساخت‎های تولید در قزاقستان است و آمادگی داریم برای بررسی سطح همکاری ها در این بخش نیز کارگروه مشترکی داشته باشیم.
وزیر جهاد کشاورزی درباره پیشنهاد قزاقستان، در زمینه حمایت و پشتیبانی فنی جهت تامین بذر و نیز آموزش برای کشت و تولید برنج در این کشور گفت: ایران سالانه نزدیک دو میلیون و 300 هزارتن انواع برنج مرغوب را تولید می‎کند و آمادگی پشتیبانی فنی و آموزشی به این کشور را داریم به‎طور مثال در گذشته در سطح 100 هکتار در قزل اوردا برنج ایرانی را کشت کردند که طرح موفقی بود و می‎توانیم آن را توسعه دهیم.
به گفته وی، اساسنامه ذخیره گاه غذای حلال امضا شده و در حال طی مراحل قانونی است.
زیر کابینه دوازدهم در وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که ایران امادگی مبادلات و توسعه همکاری های پژوهشی و تحقیقاتی به قزاقستان را دارد، تصریح کرد: از تشکیل کارگروه مشترک برای همکاری های دو کشور در بخش کشاورزی استقبال می کنیم و می توانیم با تعامل و همکاری مسائل و مشکلات را برطرف کنیم.