نظرسنجی

امضای تفاهمنامه های مهم انرژی بین ایران و روسیه

امضای تفاهمنامه های مهم انرژی بین ایران و روسیه
امضای تفاهم‎نامه مطالعاتی دو میدان نفتی چشمه خوش و چنگوله بین شرکت ملی نفت مناطق مرکزی و شرکت گازپروم نفت روسیه با حضور وزرای نفت ایران و روسیه از مهم‎ترین تفاهم‎نامه‎های امضا شده بین ایران و روسیه بود.
تفاهم‌نامه‎ها و مذاکرات مختلفی بین وزارای انرژی روسیه و وزیر نفت ایران صورت گرفت که یکی از این تفاهم نامه ها، امضای تفاهم نامه مطالعاتی دو میدان نفتی چشمه خوش و چنگوله بین شرکت ملی نفت مناطق مرکزی و شرکت گازپروم نفت روسیه با حضور وزرای نفت ایران و روسیه بود.
این قرارداد به صورت MOU بوده و پیش از امضای این تفاهم‌نامه، کار مطالعاتی این دو میدان به شرکت‌های دیگر اروپایی نیز سپرده شده بود و طبق تصمیم وزارت نفت، مطالعات به صورت رقابتی صورت خواهد گرفت.
قرارداد مطالعاتی میدان نفتی چنگوله پیشتر با شرکت ملی نفت تایلند و قرارداد مطالعاتی میدان نفتی چشمه خوش با یک شرکت نروژی امضا شده بود.
مدیران شرکت نفت OMV اتریش نیز اوایل هفته جاری به تهران سفر کرده و مذاکراتی را نیز در خصوص این میدان با مسئولان شرکت ملی نفت مناطق مرکزی انجام داده بودند.
واگذاری 7 میدان نفتی برای توسعه به روسیه
پیش از امضای این تفاهم نامه بیژن زنگنه در جلسه ای با الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه با اشاره به همکاری سازنده این کشور با اعضای اوپک گفت: هفته گذشته کشور روسیه همکاری سازنده‌ای را درخصوص بازگرداندن ثبات به بازار نفت ایفا کرد.
زنگنه در ادامه با اشاره به تماس رهبران عالی‌رتبه دو کشور و رایزنی‌های صورت گرفته در مورد بازگرداندن ثبات به بازار نفت ادامه داد: رئیس جمهور ایران با رئیس جمهور روسیه تماس تلفنی داشتند که این موضوع نقش مهمی در همکاری دو کشور ایفا کرد.
وی با اشاره به همکاری متقابل بین ایران و روسیه در توسعه میادین نفتی و گازی ایران تصریح کرد: روسیه بیشترین میادین نفت ایران در قالب قرارداد به خود اختصاص داده است، به طوری که شرکت لوک اویل برای توسعه میدان آ‌ب تیمور و منصوری، زارا پژنفت برای میادین آبان و پایدار غرب، ‌تات‌نفت برای میدان دهلران و امروز نیز تفاهم‌نامه گازپروم برای میادین چنگوله و چشمه خوش امضا می‌شود.
وی تصریح کرد: عمده همکاری روسیه با صنعت نفت ایران به منظور افزایش ضریب بازیافت و توسعه این میادین است.
افزایش ضریب بازیافت میادین نفتی به 40 رصد هدف از امضای تفاهم نامه های نفتی
سلبعلی کریمی مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی در حاشیه امضای تفاهم نامه طرح مطالعاتی توسعه میادین چشمه‌خوش و چنگوله در جمع خبرنگاران گفت: این تفاهم‌نامه در راستای سیاست‌های وزارت نفت برای جذب سرمایه‌گذار و تکنولوژی بین این شرکت و شرکت گازپروم نفت روسیه امضا شد.
وی با اشاره به اینکه این شرکت روسی هم‌اکنون در روسیه 2 میلیون بشکه نفت تولید می‌کند و فعالیت‌های توسعه‌ای در برخی از کشورها از جمله بوسنی و صربستان دارد، تصریح کرد: هدف از امضای این تفاهم‌نامه افزایش ضریب بازیافت نفت ایران که هم‌اکنون کمتر از 20 درصد است به بیش از 40 درصد است.
وی خاطرنشان کرد: این تفاهم‌نامه به صورت MOU برای چشمه‌خوش و چنگوله امضا شده است که برای این دو میدان 2 تفاهم‌نامه دیگر با شرکت‌های نروژی، اتریشی و تایلندی نیز امضا شده است.
کریمی با تاکید بر اینکه اگر ضریب بازیافت نفت ایران به 50 درصد برسد عملاً تولید نفت ایران افزایش پیدا خواهد کرد و منافع ملی کشور نیز بیشتر خواهد شد.
وی در پایان تصریح کرد: هدف ما از امضای این تفاهم‌نامه‌ها تجاری نیست بلکه انتقال دانش فنی و افزایش تولید را در دستور کار خود قرار داده‌ایم.
مذاکره برای فروش روزانه 100 هزار بشکه ای نفت بین ایران و روسیه
بیژن زنگنه در حاشیه امضای تفاهم‌نامه دو میدان نفتی با شرکت گازپروم نفت روسیه گفت: تاکنون مذاکرات مختلفی با شرکت‌های روسی مانند شرکت لوک‌اویل، تات نفت، زاب رژ نفت و گازپروم نفت برای توسعه 7 میدان نفتی انجام شده است.
وزیر نفت با اشاره به اینکه شرکت‌های روسی باید در مدت زمان معین پیشنهاد فنی خود را برای تکمیل مراحل مطالعاتی این میادین ارائه کنند، تصریح کرد: بعد از ارائه پیشنهاد فنی، این شرکت‌ها باید پیشنهاد مالی خود را نیز بدهند.
وی در خصوص توافق و مذاکرات صورت گرفته با روسیه برای فروش روزانه 100 هزار بشکه نفت خام گفت: توافق نهایی برای فروش این میزان نفت تا یک یا دو روز آینده انجام خواهد شد که روسیه نیمی از مبلغ این قرارداد را به صورت خدمات فنی و مهندسی و نیم دیگر را به صورت پول نقد به ایران پرداخت خواهد کرد.
زنگنه ادامه داد: همکاری ایران برای توسعه میادین نفتی و گازی با شرکت‌های روسی و چینی یکی از سیاست های راهبردی در دوران پسابرجام است که ایران برای متنوع‌سازی طرف‌های خود، به منظور توسعه میادین نفتی و گازی، با این شرکت‌ها توافقاتی را انجام داده است که آنها باید ابتدا پیشنهاد فنی و سپس پیشنهاد مالی خود را به شرکت ملی نفت ایران ارائه کنند.
به گزارش خبرنگار فارس پس از این جلسه، نواک به وزارت ارتباطات رفت تا جلسه خود را با وزیر ارتباطات که رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه است آغاز و چند سند همکاری را امضا کند.
امضای تفاهم نامه گازی بین ایران و روسیه در 5 زمینه
این گزارش حاکی است، یکی از این تفاهم نامه ها تفاهم نامه همکاری مشترک در 5 زمینه در حوزه صنعت گاز بین حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و معاون مدیرعمال شرکت گاز پروم روسیه بود.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران پس از امضای این تفاهم‌نامه همکاری در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه از یکسال قبل کارگروه‌های مشترک شرکت ملی گاز ایران و روسیه در 5 محور مختلف تشکیل شد، گفت: هم‌اکنون این تفاهم‌نامه‌ها نتیجه کار مطالعاتی است که در گذشته انجام شده است و انتظار داریم در مدت چند ماه آینده بتوانیم پروژه‌های مختلفی را در قالب این تفاهم‌نامه‌ها تعریف و امضاء کنیم.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اینکه ایران و روسیه به عنوان یک کشور بزرگ از نظر ذخایر محسوب می‌شوند، گفت:دو کشور روسیه در شمال و ایران نیز در جنوب به عنوان بزرگترین دارنده ذخایر گاز هستند که در برخی از صنایع و تکنولوژی‌ها روسیه و در برخی از صنایع و تکنولوژی‌ها ایران توانسته‌اند پیشرفت داشته باشند بنابراین این دو کشور در این زمینه نیازمند همکاری مشترک هستند.
وی با اشاره به زیرساخت‌ها و تکنولوژی‌های موجود در روسیه گفت: ایران قطعاً نیازمند تکنولوژی جدید در امر ذخیره‌سازی، انتقال و ایجاد ارزش افزوده از گاز است اما از طرفی ما در زمینه CNG حرف‌هایی برای گفتن داریم که می‌توانیم محصولات خود را به این کشور صادر کنیم.
وی در پایان تصریح کرد: این تفاهم‌نامه یک مسیر مشترک همکاری را بین ایران و روسیه ایجاد خواهد کرد.