نظرسنجی

وضعیت نامساعدی در کاربردی کردن علم داریم

دانلود فایل
 مدیر دفتر مطالعات و فناوری های نوین مرکز پژوهشهای مجلس گفت: در حوزه علم جایگاه خوبی در دنیا داریم اما در زمینه کاربردی کردن آن جایگاه و وضعیت نامساعدی در جهان داریم.  
نوروزی- پیامک- مدیر دفتر مطالعات و فناوری های نوین مرکز پژوهشهای مجلس در گفت و گو با خبرنگار تارنمای کنفدراسیون صنعت ایران در تعریف فناوری‌‌های نوین گفت: استفاده‌ی علمی از دانش هاي جديد در صنعت محصولی به نام فناوری نوین دارد.  فناوری‌های نوین در دنیا ابعاد گسترده‌ای دارد اما در کل بیوتکنولوژی،نانو تكنولوژي ، ICT ، فناوری فضایی و فناوری شناختی ابعاد شناخته شده فناوری نوین در دنیا هستند.
وی در ادامه افزود: در گذشته کارآفرینی صرفا توسط پول انجام می‌شد. در حقیقت سیستم کارآفرینی مبتنی بر تجربه و ثروت بود. اما در حال حاضر کارآفرینی بر اساس اتکا بر دانش اتفاق می افتد و چنانچه بخواهیم کارآفرینی مبتنی بر دانش را توسعه بدهیم می‌بایست از فناوری‌های نوین استفاده کنیم.


در حوزه بیوتکنولوژی جزو 8 کشور برتر دنیا هستیم
دکتر مهدی فقیهی ادامه داد: وقتی سخن از فناوری های نوین است؛ در بحث شاخص های تولید علم جایگاه خوبی را در سطح مقالات در دنیا داریم برای مثال درحوزه بیوتکنولوژی جزو هشت کشور برتر دنیا هستیم. در حوزه‌ی علم جایگاه خوبی را داریم اما آنچه از این علم وارد دنیای تجارت می شود بسیار درصد ناچیزی است. متاسفانه در زمینه کاربردی کردن علم وضعیت نامساعدی داریم.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر دلایل کاربردی نشدن علم گفت: ما در زمینه فناوری های نوین در حوزه‌‌ی صنعت و دانشگاه اختلاف فاز شدیدی را مشاهده می کنیم. در حقیقت آن هایی که تولید کننده‌ی علم در کشور و آن‌هایی که مصوب عملیاتی کردن آن هستند اختلاف های شدیدی دارند. نه صنعت ما دانشگاه را قبول دارد و نه تحقیقات دانشگاهی ما به درد صنعت می خورد.
 وی ادامه داد: دانشجوهای دانشگاه های ما آینده ی شغلیشان را نه در صنعت که در دانشگاه ها می بینند چرا که هیچ آموزشی در خصوص اقتصاد و تجارت و تجاری سازی علم ندیده اند.  آموزش‌هایی که در دانشگاه‌های ما داده می شود تا حدود زیادی با آنچه بازار کار نیاز و احتیاج دارد متفاوت است.
مهدی فقیهی در پاسخ به سوال فناوری‌های نوین و نقش آن در اقتصاد ملی گفت: ما مشکلات نهادی متعددی در این حوزه داریم. متاسفانه تقسیم کار میان متولیان حوزه علم و فناوری به درستی صورت نگرفته و یا تقسیم کار تقسیم موثری نبوده است.
وی در ادامه گفت: دولت، صنعت و دانشگاه سه راس یک مثلث هستند که در نظام نوآوری در کشور تاثیر بسزایی دارند. برای اینکه نظام نوآوری خوب کار کند هر سه بُعد این نظام می بایست عملکرد موثری داشته باشد. علاوه بر عملکرد تعاملات میان این سه بُعد نیز می بایست تعاملات موثر و سازنده ای باشد. متاسفانه در این حوزه برخی از وظایف حاکمیتی که می‌بایست دولت انجام دهد قابل تفکیک و مشخص نبوده و برخی از وظایف نیز با هم همپوشانی دارند.
وی در ادامه گفت: در کل ساختار نهادی موثری برای حمایت از مخترعین و نوآوران در کشور وجود ندارد. دولت وظیفه دارد از دارایی‌های فکری افراد حمایت کند. در حقیقت دولت می‌بایست هم از ایده‌ی فرد حمایت کند و هم كمك كند تا ایده ی مورد نظر به محصول تبدیل شده و وارد بازار شود.
وی در ادامه اضافه کرد: یکی از وظایف دولت این است که حلقه واسط میان پژوهشگر، محقق و مخترع با صنعت باشد. در حقیقت دولت فرایند تجاری سازی محصول را هم برای صنعتگر و هم برای نوآور تسهیل کند.
وی تاکید کرد: متاسفانه در کشور ما معاونت علمی و فناوری، وزارت علوم و تحقیقات، وزارت صنعت، معدن و تجارت و  قوه قضاييه (سازمان ثبت املاک و اسناد کشور- ادهره كل مالكيت صنعتي) هر کدام نقش هایی دارند که این نقش ها گاه در تقابل با یکدیگر و گاه با هم همپوشانی دارند و گاه برخی نقش هایشان مخالف با نظام نوآوری است. دکتر مهدی فقیهی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ایران چگونه می تواند فاصله میان خود و کشورهای صنعتی را در این حوزه کاهش دهد گفت:  در ابتدای امر می بایست سیاستگزاری توسعه صنعتی را سروسامان دهیم تا در کنار آن بتوانیم حوزه ی درست فعالیت در عرصه‌ی فناوری‌های نوین را تشخیص داده و در آن راستا حرکت کنیم. از طرفی می بایست به تعاملات ارتباطی نیز توجه ویژه داشته باشیم.
وی در پاسخ به اینکه مجلس چه کمکی می تواند در کاهش فاصله ی فوق بکند، گفت: تا كنون قوانين متعددي در زمینه‌ی حمايت از نوآوري و توسعه تكنولوژي در کشور تصويب شده است  که متاسفانه به دلیل معطل ماندن اجرای بسیاری از این قوانین صدمات جبران ناپذیری در این حوزه به کشور وارد شده است. برای مثال قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان چندین سال است که تصویب شده اما تاکنون اقدام موثری در این راستا صورت نگرفته است.