نظرسنجی

موانع جدی برای سرمایه گذاری وجود دارد

دانلود فایل
رییس هیات مدیره‌ی انجمن انرژی‌های خورشیدی ایران با تاکید بر موانع و مشکلات موجود در گسترش و بهبود صنعت انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: از بحث پروانه گرفتن تا اجرای پروژه و پس از آن، آنقدر موانع برای سرمایه گذار وجود دارد که واقعا سرمایه‌گذار از روی علاقه اقدام به گسترش این صنعت می کند.پیامک_ نوروزی_کوروش شوری در مورد رشد و تولید انرژی‌های خورشیدی در ایران  و سرمایه گذاری در آن گفت: باید بازار خوبی برای سرمایه‌گذاری وجود داشته باشد تا سرمایه گذار جذب این حوزه شود که متاسفانه هم اکنون در کشور ما همه چیز علیه صنعت و تولید است حتی در کتاب قانون هم قانونی مستحکم درباره تولید نوشته نشده است.
رییس هیات مدیره‌ی انجمن انرژی‌های خورشیدی ایران در گفت‌و‌گو با تارنمای کنفدراسیون صنعت ایران در مورد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف انرژی‌های تجدید‌پذیر گفت: بخش خصوصی تمایل زیادی به سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی انرژی‌های تجدید‌پذیر دارد اما وقتی بسیاری از سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی اعتقادی به این موضوع ندارند، سرمایه‌گذار چگونه سرمایه‌ی زندگی‌اش را در جایی خرج کند که از بازگشت آن مطمئن نیست. باید بازار خوبی برای سرمایه‌گذاری وجود داشته باشد تا سرمایه گذار جذب این حوزه شود.
رییس هیات مدیره‌ی انجمن انرژی‌های خورشیدی ایران ادامه داد: ما هم اکنون در شرایطی زندگی می‌کنیم که حتی بانک‌ها حاضر به سرمایه‌گذاری در این حوزه نیستند. کسی که نیروگاه تاسیس می کند می بایست برقش را به دولت و وزارت نیرو که خریدار اصلی محسوب می شود بفروشد در حالی که خود وزارت نیرو آنقدر بدهی دارد که توان خرید برق تولیدی از طریق سیستم خورشیدی را ندارد.
وی تاکید کرد: در حال حاضر که جناب آقای چیت‌چیان وزیر نیرو شده‌اند و با توجه به اینکه خود از بانیان انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور هستند و برای شکل گرفتن سازمان انرژی‌های نو ایران زحمات زیادی کشیدند؛ طرحی را به مجلس ارایه دادند و طی آن هزینه برق هر خانوار را بالا بردند که این هزینه‌ها صرف خرید تضمینی این نوع انرژی‌های تجدیدپذیر شود.
وی اظهار داشت: متاسفانه هم اکنون در کشور ما همه چیز بر علیه صنعت و تولید است حتی در کتاب قانون هم قانونی مستحکم درباره تولید نوشته نشده در حالی که در بخش‌هایی همچون تجارت قوانین مفصلی داریم. با این تفاسیر بحث تولید در کشور ما بسیار سخت و کُند دنبال می‌شود. اما چون ما ایرانی‌ها‌ بااستعداد، کنجکاو و پرتلاش هستیم سعی و تاکید بر فاز اجرایی داشته و داریم و مصرانه با تمام سختی ها به کار تولید ادامه می‌دهیم.
کوروش شوری در ادامه با بیان تاریخچه‌ی انرژی‌های خورشیدی در ایران گفت: حدود 30 سال پیش اولین پنل‌های فتوولتائیک در ایران راه‌اندازی شد که در آن سال‌ها ما اولین واردکنندگان و دارندگان و به نوعی شاگرد اول این صنعت در جهان نسبت به بسیاری از کشورها بوده‌ایم. اما با توجه به دانش کم و در برخی مواقع مدیریت ناصحیح روند پیشرفت در این زمینه کم‌کم از بین رفت تا جایی که هم اکنون شاگرد مستمع آزاد آن هم نیستیم.
وی ادامه داد: اگر حمایت‌ها انجام و موانع برداشته شود کمتر از یک سال توسعه لازم در این صنعت انجام می گیرد. چرا که زیرسازی‌ها انجام شده‌است. وی با بیان مثالی در این‌باره گفت: هم اکنون بالاترین درجه تولید سیلیس در دنیا 6 است که خوشبختانه در ایران مراحل اولیه و تقریبا عملیاتی فرآوری سیلیس با درجه 7  نزدیک به اتمام است آن هم با یک دهم قیمت.
وی در ادامه با اشاره به انرژی‌های بادی و پیشرفت در این زمینه گفت: هم اکنون در انرژی‌های بادی نیز پیشرفت‌های خوبی داشته ایم و توانسته ایم به روزترین توربین های بادی را از کشور آلمان به ایران منقل کنیم که در این زمینه هم اتفاقات خوبی در حال انجام است. وی تاکید کرد: در صورتی‌که از تشریفات، گیرودار و بوروکراسی‌های اداری رهایی یابیم و بتوانیم موانع موجود را از سر راه خود برداریم می‌توانیم به عنوان پنجمین سازنده این توربین‌های وارداتی5. 2 مگاواتی در جهان باشیم.
وی در ادامه با اشاره به ظرفیت تولید انرژی از نیروگاه‌های تجدیدپذیر در جهان گفت: کل ظرفیت نصب شده در جهان تا انتهای سال 2012 حدود هزار مگاوات بوده که رشدی 42 درصدی را نسبت به سال‌های قبل همراه داشته است. از این میان سهم کشور آلمان 32هزار و 400 مگاوات، ایتالیا 16 هزار و 400 مگاوات و آمریکا 7 هزار و 200 مگاوات و با عرض تاسف ایران کمتر از یک مگاوات بوده است در حالی که ایران یکی از کشورهایی است که بالاترین شدت تابش خورشید را در دنیا دارد و از نظر انرژی‌های بادی نیز تا 16 هزار مگاوات پتانسیل بالفعل و 65 هزار مگاوات پتانسیل بالقوه دارد.
وی در مورد دانش استفاده از انرژی‌های خورشیدی گفت: تا حد قابل قبول دانشش را داریم و هم اینک نیز رشته های دانشگاهی آن حتی در برخی دانشگاه‌ها تا مقطع دکتری تاسیس شده است. البته باید گفت که هم‌اکنون اکثر تکنولوژی‌های موجود وارداتی است و به نظر می رسد بخش خصوصی تمایل به انجام سرمایه گذاری در این حوزه را دارد.
کوروش شوری درباره تدوین استراتژی در این زمینه گفت: تدوین استراتژی تا زمانی که ذی نفعان انرژی خورشیدی پا در عرصه نگذارند و اقدامات عملی از خود نشان ندهند، هیچ مشکلی را حل نمی کند. در صورت اجرای این صنعت هم می توان از نظر اقتصاد و هم زیست محیطی پیشرفت‌هایی را در کشور دید. به این صورت ما می‌توانیم با توسعه صنعتی و حمایت از تولید و اشتغال همزمان با رشد فنی و فناوری با کاهش نیاز به استفاده از سوخت های فسیلی برای تولید برق از یک طرف باعث کاهش انتشار آلاینده ها و با صرفه جویی از مصرف سوخت فرصت صادرات آن را فراهم کنیم و نیز در صنایع تبدیلی بتوانیم از آن ها استفاده بکینم . ارزش افروده آن ها را بالا ببریم.
وی در مورد تدوین استراتژی ملی در این زمینه گفت: چند سالی است که تدوین این استراتژی شروع شده است و متولی آن سازمان انرژی‌های نو ایران و برخی از دانشگاه‌ها و سازمان‌های علمی هستند. البته در این زمینه به نتایجی رسیدیم اما تا تحقق کامل اهداف راه طولانی در پیش داریم.