نظرسنجی

نه فقط جنگل!

نه فقط جنگل!
دانلود مقاله
مشکل امروز ایران در عرصه‌ی طبیعت صرفا خشکسالی و کمبود آب (که بسیار خطرناک و هشداردهنده است) و نیز تخریب و محو جنگل‌ها و تبدیل آن‌ها به مرتع و بیابان نیست.  این هر دو بسیار خطرناک است و زندگی نسل‌های آتی این کشور یعنی فرزندان و نوادگان امروزیان را تحت تاثیر شدید قرار می‌دهد و به زندگی ایشان آسیب جدی می‌‌رساند ولی اشکال فقط در این دو نیست.
اکنون بسیاری از باغ‌ها و شالیزارهای شمال کشور بر اثر آز آزمندان و یا عوامل دیگر به ویلا و ساختمان‌های تجاری، مذهبی‌، صنعتی و غیره تبدیل می‌شود.
آن‌ها که کمی خود را بیشتر ملزم به رعایت مقررات می‌دانند، شالیزار خود را خشک می‌کنند، دو سه سالی در آن کشت به عمل نمی آورند و سپس با مراجعه به بنیاد مسکن مجوز ساخت می‌گیرند. اما این کار یعنی آسیب به کشاورزی‌، لطمه به محیط زیست و حذف طبیعت.
هم اکنون چنین عملی در منطقه‌ای چون گیلان به امری روزمره مبدل شده است. حتی گاه برخی کارکنان منابع طبیعی و بنیاد مسکن، مراجعه‌کننده را راهنمایی می‌کنند که در حالت فعلی (سبزبودن شالیزار یا باغ) صدور اجازه ساخت مقدور نیست، لذا زمین را لم یزرع کرده و آن را به شکل زمین غیر کشاورزی درآورید تا مجوز ساخت صادر شود. (البته گاه در پشت چنین راهنمایی‌هایی تخلفاتی نیز وجود دارد و طبعا در مواردی نیز کارشناسی ذیربط به گمان خود صرفا عمل خیر انجام می‌دهد و از نظر اداری فسادی بر آن مترتب نیست).
برای جلوگیری از تخریب مزارع کشاورزی به ویژه در شالیزارها و چایکاری‌ها و نظایر آن تحت هیچ شرایطی حتی اگر به ظاهر  پنج سال  هم بلا استفاده مانده اجازه ساخت‌و‌ساز نباید داده شود. اگر چنین ممنوعیتی رسما اعلام و توسط دستگاه‌های اجرایی به جد اعمال گردد، علاوه بر اینکه جلوی کار سودجویان و سواستفاده‌گران گرفته خواهد شد، بلکه سبب می‌گردد از تخریب مزارع کشاورزی و در واقع طبیعت زیبا جلوگیری شود و مانع تبدیل ایران به یک بیابان گردد.